Dobrovoľníctvo
Dobrovoľníctvo je slobodne zvolená činnosť v prospech iných vykonávaná bez nároku na odmenu. V rozvinutých demokratických krajinách má dobrovoľníctvo dlhodobú tradíciu a ľudia sa tam denne zapájajú do dobrovoľníckych aktivít. Dobrovoľník (lat. voluntarius – ochotný, dobre naladený) má veľa charakteristík, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že je to človek, ktorý ponúka energiu, vedomosti, schopnosti, zručnosti a skúsenosti organizácii za dohodnutých podmienok a nie je za to finančne odmenený.
Odborná doktrína
Zákon č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve v platnom znení Zákon č. 460/2007 Z. z. o Slovenskom Červenom kríži a ochrane znaku a názvu Červeného kríža v platnom znení Zákon č. 282/2008 Z. z. o podpore práce s mládežou v platnom znení Zákon č. 463/2003 Z. z. o vojnových veteránoch v platnom znení Zákon č. 37/2014 Z.z. o Dobrovoľnej požiarnej ochrane Slovenskej republiky v platnom znení Vyhláška č. 306/2009 Z. z. Ministerstva školstva o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, školskom hospodárstve a stredisku odbornej praxe v platnom znení
V tejto časti sa nenachádza žiadny relevantný obsah.
Obsah je prístupný len pre registrovaných používateľov. Prosím prihláste sa, alebo ak ešte nie ste registrovaný, registrujte sa.
Novela zákona o dobrovoľníctve - akreditácia dobrovoľníckych činností a ďalšie zmeny
5.4.2023
JUDr. Adriána Kováčová
Dňa 02.02.2023 NRSR schválila zákon č. 50/2023 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve. Novela nadobudla účinnosť 01.04.2023. Od uvedeného dátumu sú účinné nové ustanovenia a niektoré pôvodné ustanovenia sú doplnené o nové prvky.
Novela zákona o podpore práce s mládežou
12.3.2020
Mgr. Monika Ivanová
“Firemné“ dobrovoľníctvo
20.6.2018
Mgr. Monika Ivanová
Výkon dobrovoľníckej činnosti v našej spoločnosti je významným aspektom, ktorý napomáha rozvoju spoločnosti a dosiahnutiu verejnoprospešných cieľov. Dobrovoľníctvo možno vykonávať v rôznych formách. Jednou z foriem dobrovoľníctva je aj tzv. firemné dobrovoľníctvo.
Využívanie dobrovoľníkov v samospráve
2.5.2018
Mgr. Monika Ivanová
Dobrovoľníctvo predstavuje pre spoločnosť dôležitý ekonomický príspevok. Zákon č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve ustanovuje pre vyššie územné celky, obce a nimi zriadené alebo založené právnické osoby možnosť využívať dobrovoľnícku činnosť na podporu plnenia svojich úloh a takýmto spôsobom čiastočne odbremeniť rozpočet obce.
Dobrovoľník v prostredí Slovenskej republiky
18.4.2018
Mgr. Monika Ivanová
Dobrovoľníctvo je neodmysliteľnou súčasťou každej modernej spoločnosti. Základnou črtou dobrovoľníctva je ochota venovať svoj čas, energiu a schopnosti v prospech komunity a spoločnosti ako celku. Nasledujúci článok definuje osobu dobrovoľníka a jeho postavenie v právnom systéme Slovenskej republiky.
Dobrovoľníctvo v športe - otázky a odpovede
20.6.2016
Učená právnická spoločnosť
Dňa 1. januára 2016 nadobudol účinnosť nový zákon č. 440/2015 Z.z. o športe v platnom znení, ktorý priniesol so sebou aj novelu zákona č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve v platnom znení, nakoľko je umožnené, aby športovú činnosť mohol vykonávať športový odborník aj ako dobrovoľník. Z dôvodu porozumenia dopadu novely Zákona o dobrovoľníctve novým zákonom o športe, vyberáme nasledovné otázky, ktorými sa zaoberala pracovná skupina, ktorá vytvorila návrh zákona o športe a napomáhala k jeho implementácii do praxe.
Dobrovoľný hasičský zbor obce
19.5.2015
Mgr. Miriama Draskovicova
Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky
12.5.2015
Mgr. Miriama Draskovicova
Ochrana života a zdravia fyzických osôb, majetku a životného prostredia pred požiarmi predstavuje jednu z kľúčových úloh štátu a spoločnosti. Popri orgánoch štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi má svoje nezastupiteľné miesto aj Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky.
Zmyslom tohto odborného článku je poukázať na postavenie Dobrovoľnej požiarnej ochrany v podmienkach Slovenskej republiky, na jej právnu formu ako aj jej jednotlivé ciele a úlohy.
Využívanie dobrovoľníkov obcami
28.11.2013
Mgr. Igor Šumichrast
Článok sa venuje pomerne málo využívanej možnosti spolupráce obcí a VÚC s dobrovoľníkmi.
Čo nemožno považovať za dobrovoľnícku činnosť
24.5.2013
Mgr. Igor Šumichrast
K 3 % ako podielu zaplatenej dane
11.2.2013
Mgr. Igor Šumichrast
Podiel zaplatenej dane možno poskytnúť prijímateľovi a použiť len na účely, ktoré sú predmetom jeho činnosti. Takýmto predmetom jeho činnosti môže byť aj organizovanie a sprostredkovanie dobrovoľníckej činnosti.
Možnosti využitia dobrovoľníckeho potenciálu sociálnymi organizáciami
4.10.2010
Mgr. Monika Ivanová
Všeobecná deklarácia o dobrovoľníctve
4.10.2010
Board of Directors of the International Association for Volunteer Effort (IAVE)
Universal Declaration on Volunteering, adopted by the Board of Directors of the International Association for Volunteer Effort (IAVE), January 2001, The Netherlands.
Volunteering is a fundamental building block of civil society. It brings to life the noblest aspirations of humankind - the pursuit of peace, freedom, opportunity, safety, and justice for all people.
Všeobecná deklarácia o dobrovoľníctve prijatá správnou radou Medzinárodnej asociácie pre dobrovoľnícke úsilie (IAVE), január 2001, Holandsko.
Dobrovoľníctvo je základným stavebným prvkom občianskej spoločnosti. Prináša do života najvznešenejšie ašpirácie ľudstva - túžbu po mieri, slobode, príležitostiach, bezpečí a spravodlivosti pre všetkých ľudí.
Dobrovoľníctvo ako fenomén modernej občianskej spoločnosti
1.10.2010
PhDr. Alžbeta Brozmanová Gregorová
Ideu občianskej spoločnosti nachádzame už v dielach starovekých filozofov. Od čias Aristotela sa však ponímanie obsahu i rozsahu tohto pojmu zásadne zmenilo. Kým spočiatku bola občianska spoločnosť považovaná za synonymum pojmu štát, postupne začala označovať všetky javy mimo štátu a rodiny a neskôr bol z okruhu javov, ktoré postihovala, vylúčený aj trh. Do centra pozornosti sa tento pojem dostáva znovu v 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia, pričom vzniklo niekoľko prístupov a paradigiem snažiacich sa vymedziť jej rámec, obsah a rozsah.
Dobrovoľníctvo v Českej republike
23.9.2010
Elena Dikaczová
V Českej republike sa pod termínom „dobrovoľníctvo“ rozumie aktivita, ktorá je vykonávaná cielene, dobrovoľne, bez nároku na finančnú odplatu a pre dobro ostatných. Tak ako v ostatných postkomunistických krajinách je tento termín často chápaný negatívne. Komunistický režim používal dobrovoľníctvo ako nástroj na vykrytie absencie súkromného komerčného sektora.
Dobrovoľníctvo v Európskej únii (Právne postavenie dobrovoľníkov v členských štátoch EÚ)
23.9.2010
Elena Dikaczová
“Dobrovoľnícka služba je formou sociálnej participácie, vzdelávacou skúsenosťou a faktorom zamestnanosti a integrácie.“ (Biela kniha o mládeži, str.25)
Takýmto spôsobom definuje dobrovoľníctvo jeden z kľúčových dokumentov Európskej komisie „Biela kniha o mládeži“, ktorá určuje nové smerovanie európskej mládežníckej politiky a je záväzným dokumentom pre všetky členské štáty Európskej únie. Dobrovoľníctvo je jednou zo štyroch hlavných priorít, prikladá mu veľkú dôležitosť a potrebu rozvoja dobrovoľníckej služby na národnej, regionálnej a miestnej úrovni.
Dobrovoľníctvo v Rakúsku
23.9.2010
Elena Dikaczová
V Rakúsku neexistuje zákon, ktorý samostatne upravuje dobrovoľnícku prácu. Existuje mnoho zákonov, ktoré úpravu špecifickú oblasť dobrovoľníckej práce ako napríklad dobrovoľní hasiči alebo záchranárske tímy. Momentálne prebieha živá diskusia o potrebe zavedenia samostatného dobrovoľníckeho zákona.
Dobrovoľníctvo v Grécku
23.9.2010
Elena Dikaczová
V Grécku neexistuje právna definícia termínu dobrovoľník. Grécka federácia neziskových organizácií definuje dobrovoľnícku prácu ako časovo neobmedzenú aktivitu, ktorá je všeobecne prospešná pre spoločnosť a nevzniká pri nej nárok na finančnú odmenu.
Dobrovoľníctvo v Estónsku
23.9.2010
Elena Dikaczová
Koncept dobrovoľníckej práce v Estónsku vyvinuli organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi. Dobrovoľník je definovaný ako osoba poskytujúca služby nie vo vlastný prospech, dobrovoľne a bez nároku na finančnú odmenu. Osoba, ktorá poskytuje hmotné alebo finančné zabezpečenie nie je považovaná za dobrovoľníka.
Dobrovoľníctvo v Dánsku
23.9.2010
Elena Dikaczová
V Dánsku neexistuje zákon, ktorý samostatne upravuje dobrovoľnícku prácu. Z tohto dôvodu sú dobrovoľníci veľakrát chybne zaradení do systému sociálnej podpory a daňovému zaťaženiu. Dobrovoľnícka služba na plný úväzok podlieha špeciálnym legislatívnym obmedzeniam.
Dobrovoľníctvo v oblasti pomoci osobám so špecifickými potrebami
14.3.2006
PhDr. Alžbeta Brozmanová Gregorová
Dobrovoľníctvo sa v posledných rokoch dostáva stále viac do popredia záujmu odbornej i laickej verejnosti. Nie je však v ľudskej spoločnosti ničím novým. V každej spoločnosti, kultúre ľudia pomáhali tým, ktorí pomoc potrebovali. V súčasnom globalizovanom svete plnom kontrastov predstavuje dobrovoľníctvo fenomén, prekračujúci hranice štátov, náboženských a sociálnych skupín a ukazuje na možnosť súžitia založenom na vzájomnej pomoci a solidarite. Nemenej významná, najmä pre postkomunistické a rozvojové krajiny, je i skutočnosť, že dobrovoľníctvo sa zároveň stáva prejavom aktívneho občianstva a sociálnej zodpovednosti.
Mládežnícky dobrovoľník a mládežnícky parlament
4.3.2020
Mgr. Vladimír Fujak
V zmysle zákona č. 282/2008 Z. z. o podpore práce s mládežou môžu dobrovoľnícku službu ako mládežnícky dobrovoľník vykonávať iba osoby, ktoré spĺňajú podmienky upravené v § 11 ods. 2 uvedeného zákona. Dobrovoľnícka služba sa bude spravovať právnym režimom dohody o dobrovoľníckej službe upravenej v § 12 zákona o podpore práce s mládežou.
K náhrade za stratu času dobrovoľníka zapísaného v IS športu
13.3.2016
UČPS
Prinášame Vám stanovisko pracovnej skupiny zákona o športe k vyhláseniu Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií ohľadom možnosti priznať dobrovoľníkovi zapísanému v informačnom systéme športu náhradu za stratu času.
Prínos dobrovoľnej činnosti k hospodárskej a sociálnej súdržnosti
23.9.2010
Mgr. Ján Cuhanič
Stanovisko Výboru regiónov "Prínos dobrovoľnej činnosti k hospodárskej a sociálnej súdržnosti" (2008/C 105/03).
Výbor regiónov zdôrazňuje významný hospodársky prínos dobrovoľnej činnosti v rámci miestneho, regionálneho, národného a európskeho hospodárstva prostredníctvom:
a) mimoriadnych ľudských zdrojov, ktorými prispieva k sociálnej a hospodárskej činnosti a
b) vytváraním sociálneho kapitálu a zvyšovaním "kvality života", čo môže mať dosah na investície a tvorbu pracovných miest.
Nemožnosť poskytnúť 3% z dane dobrovoľníkom a členom združenia v jednej osobe?
18.3.2021
Mgr. Vladimír Fujak
Môžem poskytnúť 3% občianskemu združeniu ak som jeho členom a dobrovoľníkom zároveň?
Úhrada mzdy koordinátora dobrovoľníkov
5.8.2020
Mgr. Monika Ivanová
Občianske združenie je prijímateľom 2% a vo svojich stanovách má v rámci činností aj podporu a rozvoj dobrovoľníctva. Môže byť mzda koordinátora dobrovoľníkov, ktorého zamestnáva občianske združenie na dohodu o pracovnej činnosti, zaradená do zúčtovania 2 % ako priamy náklad, alebo je to len časť nákladov, ktorá spadá pod administratívne náklady združenia a môže byť zahrnutá do vyúčtovania 2% len čiastočne? Aká časť administratívnych nákladov združenia je povolená zahrnúť do vyúčtovania 2%?
Dobrovoľníci a poskytovanie 3% dane
12.2.2020
Mgr. Miroslava Kušníriková
Aké sú podmienky poukázania 3% z podielu zaplatenej dane dobrovoľníkom?
Podpora dobrovoľníka vs. zdaňovanie
28.8.2019
Mgr. Monika Ivanová
Je podpora dobrovoľníka, ktorý vykonáva dobrovoľnícku činnosť pre neziskovú organizáciu, považovaná za nezdaniteľný príjem v celej sume alebo je to nezdaniteľný príjem len do sumy 500 €?
Paušálne výdavky a vreckové mládežníckych dobrovoľníkov
24.5.2019
JUDr. Dagmara Pagáčová
Aktualizované dňa 1.7.2021
Je možné paušálne preplácať nutné výdavky dobrovoľníkom na vykonávanie dobrovoľníckej činnosti v práci s mládežou ? Aký je postup pri vyplatení vreckového mládežníckym dobrovoľníkom a za akých podmienok je to možné?
Zúčtovanie dotácie a dotácia na dobrovoľnícku činnosť?
14.12.2018
Mgr. Monika Ivanová
V akom čase a akým spôsobom má futbalový klub predložiť obci zúčtovanie k dotáciám, ktoré mu obec poskytla v priebehu roka? Môže klub vo vyúčtovaní dotácie uviesť, že ju použil na dobrovoľnícku činnosť? Akú evidenciu o tejto dobrovoľníckej činnosti musí viesť?
Právne aspekty firemného dobrovoľníctva
28.10.2016
Mgr. Miriama Draskovicova
Sme firma, ktorá sa snaží pomôcť mimovládnej neziskovej organizácií tak, že vysiela svojich zamestnancov v rámci ich pracovného času pomáhať s rôznymi dobrovoľníckymi aktivitami (upratovanie, natieranie, čistenie a pod).
Ako si to má firma právne zachytiť? Má to mať zamestnanec v pracovnej zmluve, že robí takúto činnosť? Mala by firma nejako zamestnanca pripoistiť – či už úraz alebo zodpovednosť za škodu, v prípade, ak by sa niečo stalo? Kto je zodpovedný za BOZP? Firma, ktorá vysiela alebo organizácia, ktorá takýchto zamestnancov na určitý čas príjme?
Poskytnutie dotácie dobrovoľnému hasičskému zboru
20.7.2016
Mgr. Miriama Draskovicova
K zodpovednosti za škodu spôsobenú dobrovoľníkom
18.11.2015
Mgr. Miriama Draskovicova
Je prijímateľ dobrovoľníckej činnosti zodpovedný za škodu spôsobenú dobrovoľníkom pri výkone jeho činnosti?
K negatívnemu vymedzeniu pojmu „dobrovoľník“
24.8.2015
Mgr. Miriama Draskovicova
Zaujímalo by nás, kto sa nepovažuje za dobrovoľníka v zmysle §2 ods. 1 písm. b) Zákona o dobrovoľníctve? Má sa na mysli v tomto prípade akýkoľvek člen združenia alebo len ten, kto je v orgánoch?
Nahlásenie dobrovoľníka do Sociálnej poisťovne a výška úhrad
4.6.2015
Mgr. Miriama Draskovicova
Môže prijímateľ dobrovoľníckej činnosti prihlásiť občana Európskej únie či iného štátu do Sociálnej poisťovne ? Ak áno, akým spôsobom resp. akú výšku úhrad má táto organizácia platiť za tohto dobrovoľníka?
Prekážky v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti
25.11.2014
Mgr. Miriama Draskovicova
Mám záujem sa zúčastniť dobrovoľníckej aktivity, ktorá sa však koná v priebehu pracovného týždňa. Môžem požiadať zamestnávateľa, aby ma uvoľnil z práce na čas výkonu dobrovoľníckej činnosti?
Nelegálna práca a vykonávanie dobrovoľníckej činnosti na športovom podujatí
25.11.2014
Mgr. Miriama Draskovicova
Nejde o nelegálnu prácu, keď na športovom podujatí členovia dobrovoľného hasičského zboru robili bez nároku na mzdu a odmenu len ako dobrovoľníci a vykonávali zdravotnú a protipožiarnu hliadku, na ktorú sú riadne vyškolení?
Odplatnosť a činnosť dobrovoľníkov vo volebnej kampani
22.5.2024
Alexandra Močárová
Zadávanie zákaziek dobrovoľníckym združeniam v oblasti zdravotníckej prepravy bez verejného obstarávania
22.3.2022
Mgr. Helena Laposová
Súdny dvor Európskej únie z 28.1.2016 - Poskytovanie služieb dobrovoľníckymi organizáciami v sociálnej a zdravotnej oblasti
18.4.2018
Mgr. Monika Ivanová
Najvyšší správny súd ČR z 23.3.2012 - Dobrovoľnícka činnosť vs. nelegálna práca
7.6.2017
Mgr. Miriama Draškovičová
Súdny dvor Európskej únie z 11.12.2014 - K poskytovaniu súrnej a pohotovostnej zdravotnej dopravy dobrovoľníckými organizáciami
14.7.2015
Mgr. Miriama Draškovičová
Najvyšší súd SR z 14.3.2012 - Ku koordinovaniu dobrovolníckej služby
17.2.2015
Mgr. Miriama Draškovičová
SNSĽP - Členstvo v hasičskom zbore obce vs trvalý pobyt člena
25.2.2021
Mgr. Vladimír Fujak
Obsah je prístupný len pre registrovaných používateľov. Prosím prihláste sa, alebo ak ešte nie ste registrovaný, registrujte sa.
Obsah je prístupný len pre registrovaných používateľov. Prosím prihláste sa, alebo ak ešte nie ste registrovaný, registrujte sa.