Štatút Rady vlády SR pre národnostné menšiny
Dňa 23.10.2024 vláda SR schválila Návrh Štatútu Rady vlády SR pre národnostné menšiny, ktorého cieľom je v nadväznosti na novelu kompetenčného zákona stanoviť zriadenej Rade vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny ako samostatnému, stálemu, odbornému, poradnému, koordinačnému a konzultatívnemu orgánu vlády Slovenskej republiky v oblasti postavenia a práv príslušníkov národnostných menšín, základné stanovy upravujúce jej úlohy, postavenie, pôsobnosť, zloženie, hlavné zásady činnosti a organizáciu zasadnutí.
V zmysle Štatútu rada plní funkciu konzultatívneho orgánu pri zabezpečovaní účasti príslušníkov národnostných menšín na riešení vecí týkajúcich sa národnostných menšín.
Rada vo svojej pôsobnosti najmä:
a) zaujíma stanoviská kvnútroštátnemu plneniu medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky voblasti práv národnostných menšín, predovšetkým záväzkov vyplývajúcich z rámcového dohovoru a jazykovej charty,
b) berie na vedomie návrhy správ o plnení medzinárodných dohovorov v oblasti práv národnostných menšín, najmä rámcového dohovoru a jazykovej charty,
c) poskytuje súčinnosť vecne príslušným ústredným orgánom štátnej správy pri vypracúvaní správ v oblasti práv národnostných menšín, najmä rámcového dohovoru a jazykovej charty
d) v oblasti práv národnostných menšín spolupracuje s ministerstvami a inými ústrednými orgánmi štátnej správy, poradnými orgánmi vlády, vyššími územnými celkami, obcami, orgánmi miestnej štátnej správy, mimovládnymi neziskovými organizáciami, vedeckými pracoviskami a akademickými inštitúciami a predkladá im podnety, návrhy a odporúčania v oblasti svojej pôsobnosti,
e) monitoruje implementáciu akčných plánov týkajúcich sa národnostných menšín v Slovenskej republike a pod.
Zloženie rady:
Rada sa skladá z predsedu rady, podpredsedu rady, tajomníka rady, komory národnostných menšín, zástupcov rady za ústredné orgány štátnej správy a stálych členov rady bez hlasovacieho práva.
Predsedom rady je predseda vlády. Podpredsedom rady je splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny.
Tajomníkom rady je zástupca Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny určený podpredsedom rady.
Komorutvoriazástupcovianárodnostnýchmenšín,ktorýchvymenúvaaodvolávapredseda rady na základe výsledkov volieb volebného zhromaždenia rady na štyri roky. Komoru tvoria najmä štátni tajomnníci jednotlivých ministerstiev a splnomocnenci vlády.
Členovia bez hlasovacích práv sú:
a) verejný ochranca práv,
b) komisár pre deti,
c) tajomník Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva a rodovú rovnosť,
d) riaditeľ Fondu na podporu kultúry národnostných menšín,
e) výkonný riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva,
f) najmenej dvaja odborníci preukázateľne pôsobiaci v oblasti postavenia a práv príslušníkov
národnostných menšín, ktorí vykonávajú v danej oblasti publikačnú, analytickú, vzdelávaciu alebo inú obdobnú činnosť,
zástupca Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny,
g) zástupca Slovenskej televízie a rozhlasu,
h) zástupca Združenia miest a obcí Slovenska,
i) zástupca Únie miest Slovenska,
j) zástupca Združenia samosprávnych krajov SK8.
Členovia rady bez hlasovacieho práva:
a) sa zúčastňujú na zasadnutí rady bez hlasovacieho práva,
b) sa vyjadrujú k programu a materiálom predkladaným na zasadnutiach rady,
c) iniciatívne predkladajú návrhy, odporúčania a stanoviská.
Účinnosť od: schválenia vládou SR