Významné rozhodnutie ESD k darom neziskových organizácií

Prinášame spracované rozhodnutie, ktoré pojednáva o povinnostiach vo vzťahu k darom pre neziskové organizácie.


Povinnosť neziskových organizácií zverejňovať zahraničných darcov

6.5.2025
ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Novela zákona o Horskej záchrannej službe

Dňa 30.11.2022 NRSR schválila zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Cieľom zákona je najmä zrýchliť a zefektívniť záchrannú činnosť vykonávanú Horskou záchrannou službou zavedením oprávnenia využívať prevádzkové a lokalizačné údaje GSM zariadenia osoby v tiesni, ktorá je nezvestná.

 

Zákonom sa má tiež znížiť počet horských oblastí a majú sa tiež zabezpečiť lepšie podmienky pre zabezpečenie materiálno-technického vybavenia príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Súčasná právna úprava neumožňuje Horskej záchrannej službe využívať údaje, ktoré je možné získať z mobilného GSM zariadenia osoby v tiesni a ďalších technických zariadení na presnú lokalizáciu GSM zariadenia. Zákonom sa má zaviesť zákonné oprávnenie Horskej záchrannej služby využívať získané údaje.

Vzhľadom na komplikovanosť záchranných a pátracích akcií v horskom teréne je nevyhnutná včasná a presná lokalizácia osoby v tiesni. V súčasnosti sa na daný účel v niektorých štátoch využívajú mobilné GSM základňové stanice, ktoré umožňujú presnú lokalizáciu aj na miestach, ktoré nie sú pokryté mobilným signálom. Ustanovenia § 12aa majú Horskej záchrannej službe zabezpečiť oprávnenie získať potrebné prevádzkové a lokalizačné údaje a použiť ich v nevyhnutnom rozsahu pri vyhľadávaní osoby v tiesni. Cieľom je urýchliť lokalizáciu osoby, a tým aj celý záchranný proces.

V súlade s oprávnením príslušníka horskej služby vydávať pokyny týkajúce sa bezpečnosti osôb v horskej oblasti podľa platného znenia zákona (§ 5 ods. 1 písm. e)) sa rovnakým spôsobom ustanovuje predmetná pôsobnosť ako jedna z úloh Horskej záchrannej služby.

Zavádza sa oprávnenie použiť príjmy získané za poskytnutie predmetných služieb na úhradu nákladov súvisiacich so záchrannou činnosťou, vrátane materiálno-technického vybavenia horskej služby v priamej súvislosti s výkonom záchrannej činnosti.

Ustanovuje sa účelovo viazať možnosť použitia príjmov zo záchrannej činnosti Horskej záchrannej služby komplexne na úhradu nákladov súvisiacich so záchrannou činnosťou, vrátane materiálno-technického vybavenia horskej služby v priamej súvislosti s výkonom záchrannej činnosti

Znížením počtu horských oblastí sa zefektívni výkon horskej záchrannej činnosti, a to najmä vzhľadom na mieru úrazovosti a počtu turistov v jednotlivých horských oblastiach. Naplnením sledovaných cieľov má zákon potenciál zvýšiť samotnú bezpečnosť a ochranu života a zdravia osôb v horských oblastiach.

Jednotlivé horské oblasti, v ktorých zasahuje Horská záchranná služba, sú veľmi rôznorodé. V niektorých horských oblastiach je vykazovaná nízka úrazovosť, v niektorých sa najmä v dôsledku enormného rozvoja a nárastu počtu turistov úrazovosť zvýšila. Práve v týchto oblastiach sa ukazuje potreba posilniť kapacity Horskej záchrannej služby. S týmto cieľom sa upravuje zoznam horských oblastí. Zo zásahového územia Horskej záchrannej služby sa vyraďujú Bukovské vrchy, Javorníky a Moravsko-sliezske Beskydy.

Účinnosť od: 15.01.2023 s určitými výnimkami
Schválené znenie
Sprievodná dokumentácia

Mgr. Adam Mikuš

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov