ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Koncepcia rozvoja občianskej spoločnosti 2019 až 2020

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza akčný plán Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na roky 2019 – 2020 (ďalej ako „akčný plán“), ktorý vychádza zo strategického dokumentu Koncepcia rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku – strategické zámery rozvoja občianskej spoločnosti do roku 2020, ktorým boli zadefinované základné východiská a predstava o prioritných oblastiach rozvoja občianskej spoločnosti, v ktorých má byť aktívny štát a verejná správa na Slovensku. 

 

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza akčný plán Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na roky 2019 – 2020 (ďalej ako „akčný plán“), ktorý vychádza zo strategického dokumentu Koncepcia rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku – strategické zámery rozvoja občianskej spoločnosti do roku 2020, ktorým boli zadefinované základné východiská a predstava o prioritných oblastiach rozvoja občianskej spoločnosti, v ktorých má byť aktívny štát a verejná správa na Slovensku.1   Hlavným zámerom predkladaného akčného plánu je posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku, posilnenie princípov otvoreného vládnutia, dobre spravovanej spoločnosti a udržateľného rozvoja.

Medzi základné priority predkladateľ uvádza témy zamerané na meranie efektívnosti a účelnosti poskytovania verejných zdrojov formou dotácií, podporu nových foriem participácie občanov na lokálnej, regionálnej a celoštátnej úrovni, podporu aktívnych občanov a mimovládnych neziskových organizácií a otvoreného vládnutia a rozvoj dobrovoľníctva vo verejnom a občianskom sektore.

Akčný plán je možné pripomienkovať do 13. júna 2019.

Posilnenie rozvoja občianskej spoločnosti je v nadväznosti na priority sústredené na 4 hlavné oblasti:

  1. financovanie mimovládnych neziskových organizácií (ďalej ako „MNO“). Hlavným cieľom v tejto oblasti je vytvorenie pravidiel na sledovanie hospodárnosti, transparentnosti, účelnosti a efektívnosti poskytovania verejných zdrojov formou dotácií, vrátane ex ante posudzovania.
  2. princíp partnerstva na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Hlavným cieľom je iniciovať a podporiť nové formy participácie občanov.
  3. podporu aktívnych občanov a MNO a otvorené vládnutie. Cieľom je pokračovať v aktivitách prístupu otvoreného vládnutia v štátnej správe a samospráve a rozšíriť ich účinnosť a dosah do ďalších oblastí ich pôsobnosti.
  4. mapovanie ďalších subjektov občianskej spoločnosti.

Základné princípy procesu prípravy a tvorby akčného plánu, ktorými sú kontinuita, participatívnosť, transparentnosť, udržateľnosť, komplexnosť a odbornosť sa majú dodržať aj pri plnení jednotlivých úloh stanovených akčným plánom.

Aj keď v súčasnosti je financovanie MNO sledované z hľadiska hospodárnosti, chýbajú súhrnné údaje o efektívnosti a transparentnosti poskytovaných verejných zdrojov. V sledovanom období sa preto budú mapovať existujúce metodiky a postupy pre poskytovateľov verejných zdrojov formou dotácií poskytovaných zo štátneho rozpočtu a následne sa navrhnú nové, príp. doplnia existujúce postupy/ metodiky tak, aby bolo možné financovanie MNO komplexne vyhodnotiť z aspektov efektívnosti, transparentnosti a účelnosti vynaložených finančných prostriedkov jednotlivých dotačných programov poskytovaných zo štátneho rozpočtu.

Nakoľko neziskový sektor poskytuje aj také služby, ktorými dopĺňa alebo nahrádza služby, ktoré majú byť poskytované štátnou správou či samosprávou 2, súčasťou akčného plánu je aj vypracovanie analýzy o stave poskytovania týchto služieb MNO. 

Okrem „klasických“ právnych foriem MNO a tém občianskej spoločnosti sú tu ďalšie subjekty, ktoré sú súčasťou širšieho vymedzenia občianskej spoločnosti. Cieľom analýzy bude popísať základné otázky vzťahu a zmapovanie stavu účelových zariadení cirkví a náboženských spoločností vo vzťahu k základným otázkam neziskového sektora ako je registrácia/evidencia, transparentnosť, zakladanie, financovanie v prípade, ak tieto subjekty vykonávajú obdobné činnosti ako MNO.

  1. Príprava opatrení pre rozvoj dobrovoľníctva vo verejnom a občianskom sektore bude zameraná na:vytvorenie návrhu priamej štátnej podpory dobrovoľníckych programov a
  2. prípravu návrhu legislatívnych úprav zákona č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov a noviel súvisiacich právnych predpisov.

Po uplynutí sledovaného obdobia sa vypracuje záverečné hodnotenie akčného plánu, spolu s vypracovaním nového strategického dokumentu na roky 2021 -2030, ktorým sa určia nové priority a úlohy pre zlepšenie a rozvoj MNO a občianskej spoločnosti. 3

Predkladacia správa je dostupná TU

Akčný plán je dostupný TU

Spracovala Mgr. Miroslava Kušníriková dňa 3.6.2019

________________________________

predkladaný akčný plán je v poradí tretím ,a zároveň posledným akčným plánom.

služby tohto typu MNO poskytujú najmä v sociálnej oblasti, zdravotníctve, v životnom prostredí a vo vzdelávaní, pričom často narážajú na legislatívne a ekonomické prekážky, resp. nerovnaké podmienky v porovnaní s inštitúciami verejnej správy.

úlohy sa budú plniť prostredníctvom akčných plánov

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov