Akčný plán Otvorené vládnutie 2019 -2021
V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2019 – 2021, ktorý má ambíciu nadviazať na doterajšie úspešné aktivity Slovenskej republiky v oblasti otvoreného vládnutia, vrátane otvorených informácií, otvoreného vzdelávania či otvorenej justície.
V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2019 – 2021 (ďalej len „akčný plán“), ktorý predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Akčný plán nadväzuje na akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2017 - 2019, ktorý bol schválený dňa 1. marca 2017 a má ambíciu nadviazať na doterajšie úspešné aktivity Slovenskej republiky v oblasti otvoreného vládnutia, vrátane otvorených informácií, otvoreného vzdelávania či otvorenej justície.
Hlavným cieľom akčného plánu na roky 2019 - 2021 je posilnenie princípov otvoreného vládnutia v zmysle podpory aktívneho sprístupňovania otvorených dát, vzdelávacích zdrojov, výsledkov vedy a výskumu, podpory participatívnej tvorby verejných politík, zvýšenia právnej istoty. Spolu obsahuje 26 úloh a jedno odporúčanie, pričom úlohy ukladá jednotlivým ministrom a vedúcim ostatných ústredných orgánov štátnej správy.
Predkladaný akčný plán vznikal participatívne prostredníctvom činnosti expertných pracovných skupín a konzultácií s expertmi z mimovládnych neziskových organizácií a akademických inštitúcií v oblastiach otvorené dáta, otvorené vzdelávanie a otvorená veda a otvorená justícia, verejných podujatí a konzultácii s predstaviteľmi ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy.
Úlohy stanovené akčným plánom môžeme zhrnúť do oblastí:
- Otvorené informácie, napríklad zabezpečiť plnú publicitu údajov o konečných užívateľoch výhod v registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci,
- Otvorené vzdelávanie- sprevádzkovať a podporovať využívanie portálu vzdelávacích zdrojov,
- Otvorená veda - vytvoriť a prijať Národnú stratégiu otvorenej vedy,
- Participácia - posilňovať participatívnu tvorbu verejných politík prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania k participácii,
- Otvorená justícia - rozšíriť zverejňovanie legislatívnych a nelegislatívnych materiálov na portáli Slov-Lex,
- Spätná väzba.
Akčný plán je dostupný TU
Spracovala Mgr. Miroslava Kušníriková dňa 9.10.2019
Zdroj: Slov- Lex