Možnosti ochrany MNO a dobrá povesť

Spracovali sme článok so zameraním na možnosti ochrany MNO pri rôznych difamačných útokoch.

Viac TU:
Difamačné informácie poškodzujúce dobrú povesť MNO

16.09.2025
Výkaz transparentnosti

Prečítajte si článok ohľadne nových výkazov transparentnosti pre MNO.

Viac TU:

Povinnosti k výkazu transparentnosti

16.09.2025
FAQ info zákon

Otázky & Odpovede k zverejňovaniu a info zákonu.

Viac TU - FAQ aktualizované znenie.

19.08.2025
ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

2% z dane od inej povinnej osoby a ich použitie

Dostali sme časť 2% z daní inej povinej osoby za účelom ich použitia. Sami sme povinnou osobou v zmysle Info zákona. Je potrebné takto získané finančné prostriedky vnímať ako verejné zdroje a nakladať s nimi v zmysle povinností Info zákona (zverejňovanie zmlúv, objednávok, faktúr)?

Právny stav k: 19.08.2025

V zmysle §50 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. (ďalej aj „ZDP“) je možné poskytnúť nepoužitý podiel zaplatenej dane inej právnickej osobe, ak ho prijímateľ nepoužije, a to len na účely použitia stanovené §50 ods. 5 ZDP.

V prípade prostriedkov 2% z dane nie je pochýb o tom, že sa jedná o verejné zdroje, nakoľko sú poskytované v presne stanovenom režime ZDP, a zároveň podliehajú kontrole orgánov štátnej správy (napr. možnosť vykonávania vládneho auditu). Pri porušení pravidiel použitia týchto prostriedkov dochádza k sankciám, ktoré ustanovuje napr. zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy za porušenie finančnej disciplíny, zákon č. 563/2009 Z. z. Daňový poriadok alebo ZDP.


Obsah je prístupný len pre používateľov s licenciou. Prosím , alebo ak ešte nemáte licenciu, prejdite SEM.
Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov