itretisektor | TS: V septembri sa chystá už 8 ročník Karpatskej vandrovky
  • Zjednodušenie administratívy pre MNO - vyplňte krátky dotazník

    vyplňte nás dotazník, v sekcii \"Výskumný inštitút\" a pomôžte nám získať relevantné podklady.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

  • Žiadne udalosti.

TS: V septembri sa chystá už 8 ročník Karpatskej vandrovky

Pochodom zo Štósu do Košíc vyzbierajú peniaze pre ľudí, ktorí majú nápad, ale chýbajú im financie.

Karpatská vandrovka, jediná takáto akcia na Slovensku vznikla v roku 2010 ako niečo celkom nové, čo tu ešte nebolo. Zámerom tohto turistického darcovského pochodu je vyzbierať čo najväčšiu sumu peňazí a tou podporiť rôzne projekty zamerané hlavne na ozdravenie životného štýlu, stretávaniu sa ľudí, k aktívnemu tráveniu voľného času, a k rozvoju nekomerčnej kultúry. Od roku 2010 absolvovalo toto výnimočné podujatie 335 účastníkov a vyzbieralo sa takmer 33 390 €.

„Nami podporované projekty sú zamerané na skvalitnenie prostredia, v ktorom obyvatelia východného Slovensku žijú, ale aj na rôzne voľnočasové aktivity a nekomerčnú kultúru. Chceme, aby sa ľudia častejšie pohybovali v prírode, rozvíjali svoju fyzickú kondíciu a prežívali svoj voľný čas kvalitne. Dávame príležitosť tým, ktorí majú dobrý nápad, ale na jeho realizáciu im chýbajú finančné prostriedky“, vraví organizátorka z Karpatskej nadácie. Za sedem rokov existencie pochodu vyzbierané finančné prostriedky pomohli mnohým projektom. Vybudovali sa napríklad voľnočasové zóny v mnohých obciach a mestách, organizujú sa atraktívne letné splavy pre deti po Hornáde, pomohlo sa kynologickému klubu, financovali sa tvorivé dielne a víkendové aktivity pre sociálne znevýhodnené rodiny s deťmi, obnovovali turistické a vybudovali cyklistické trasy, organizovali sa komunitné hudobné, tanečné a filmové festivaly.

„Podstatou je nielen fyzická výzva, ktorú musíme podstúpiť, ale aj to, že každý účastník prispeje do fondu Karpatskej vandrovky, spravovaného Karpatskou nadáciou sumou 100 €. Vyzbieraná suma každoročne naplní grantový fond, ktorý rozdelíme na menšie projekty realizované v regióne východného Slovenska. Neziskové organizácie, ale aj neformálne skupiny môžu požiadať o finančnú podporu, ktorá im pomôže priniesť do regiónu potrebné zmeny“. 

„Trasa Karpatskej vandrovky vedie z kúpeľov Štós do Košíc a keďže meria 50 kilometrov, tak pre menej zdatných turistov je pripravená aj kratšia verzia z Kojšovskej hole do Košíc. Samotný pochod trvá 10 - 14 hodín a má 5 zastávok. Vyrážame o piatej ráno z kúpeľov Štós. Najnáročnejšia je práve táto prvá etapa - kráča sa v tme a v najvyššom prevýšení celej trasy. Prvá zastávka je na vrchu Kloptaň nad Štósom, kam dorazíme medzi 7 - 8 hod a tam si doprajeme raňajky. Potom už len kopčekom hore, kopčekom dole na Kojšovskú hoľu a ďalej až do Košíc sa už ide mierne dole kopcom. Na niektorých zastávkach je k dispozícii občerstvenie. Aby sme mali aj pohodu, nielen drinu“, s úsmevom vysvetľuje organizátorka pochodu a dodáva, že účastníci sa ničoho nemusia báť, pretože je to tímová aktivita a nikoho nenechajú ísť samého.

Tohto roku sa Karpatská vandrovka uskutoční 16. septembra. Podľa slov organizátorky bude tento ročník oproti tomu predchádzajúcim opäť o niečo zábavnejší. Okrem občerstvenia, hudobnej produkcie, spoločného fotenia a udeľovania diplomov budú v cieli na účastníkov pochodu čakať ľudia z organizácií, ktoré boli z fondu Karpatskej vandrovky podporené, aby„vandrovníkov“ oboznámili s výsledkami projektov a porozprávali im, čovšetko sa im za peniaze z fondu podarilo urobiť.

Karpatská vandrovka verí, že tak ako na pochode minulý rok vyzbierali 10 100 €, tak teraz to nebude menej a v budúcom roku z nich bude môcť podporiť aspoň 7 - 8 projektov. 


Zdroj: Karpatská vandrovka, karpatskavandrovka.sk 

Spracovala: Tlačová agentúra neziskového sektora, dňa 31.07.2017 


< Späť