itretisektor | TS: Na Slovensku vznikla jedinečná Akadémia spoločensky prospešného podnikania

TS: Na Slovensku vznikla jedinečná Akadémia spoločensky prospešného podnikania

Spoločensky prospešné podnikanie prináša inovatívne riešenia naliehavých sociálnych problémov. Akadémia spoločensky prospešného podnikania „Impact Academy“, ktorá na Slovensku nemá obdobu, ponúka vzdelávací program umožňujúci mladým podnikateľom otestovať potenciál svojho spoločensky prospešného nápadu.

Občiansky sektor v posledných rokoch objavil čosi, čo je v biznise dávno známe: Nie je nič mocnejšie než dobrá myšlienka v rukách ambiciózneho rozbiehača. Boj proti chudobe, pomoc znevýhodneným skupinám, starostlivosť o zdravie, podpora vzdelávania, ochrana životného prostredia alebo ľudských práv – sociálny podnikateľ nečaká, kým sa akútny spoločenský problém dostane na zoznam vládnej agendy, alebo sa jeho riešenia chopia neziskové organizácie. Namiesto toho sám posúva systém novým smerom pomocou tvorivého podnikateľského plánu.

Dá sa sociálne inovátorstvo naučiť na kurze, alebo sú podnikatelia ako Muhammad Yunus, ktorých nápady transformujú spoločnosť, géniovia, akí sa rodia raz za sto rokov? „Tak ako vieme študenta chémie upozorniť na riziká určitého chemického pokusu bez toho, aby si to musel vyskúšať na vlastnej koži, aj mladí podnikatelia sa učením môžu vyhnúť hlavným chybám pri rozbiehaní projektu,” hovorí Juraj Kováč z organizácie Rozbehni sa!, pod odbornou záštitou ktorej sa Impact Academy organizuje. „Zakladatelia nových podnikov často vložia všetky nádeje do vlastnej intuície či počiatočného zápalu. Oboje je síce nesmierne dôležité, no dnes už máme k dispozícii množstvo techník a iných efektívnych nástrojov, ako otestovať náročnosť podnikateľského nápadu, alebo overiť, či skutočne predstavuje odpoveď na nejakú potrebu spoločnosti.”

Impact Academy je na Slovensku unikátny vzdelávací formát, ktorého vznik sa viaže na prebiehajúci tretí ročník súťaže Social Impact Award. Tá je doposiaľ najrozsiahlejším európskym programom vzdelávania študentov v oblasti spoločensky prospešného podnikania a existuje vďaka finančnej podpore Nadácie ERSTE. Novozaloženú Akadémiu vníma pozitívne aj Ivan Štefunko, skúsený „rozbiehač“ a spoluzakladateľ firiem EurActiv.sk, Pelikan.sk, Monogram či Energia.sk, ktorý dnes vedie Neulogy Ventures: „Ide o výborný počin a už sa teším na výsledky celého vzdelávacieho cyklu."

Na úvodnom „biznis model“ seminári sa stretli autori siedmich vybraných spoločensky prospešných projektov. Nechýbali medzi nimi ani tvorcovia hier, ktoré majú deťom zábavnou formou priblížiť fungovanie ekosystémov, hodnotu peňazí, anorganickú chémiu, históriu či fyziku. Cieľom ďalšieho projektu spoločensky prospešnej IT platformy je zasa zjednodušiť možnosti darcovstva pre charity pri nakupovaní cez internet. „Môžem povedať, že úvodný seminár bol skvelý. Vyjasnili sme si smerovanie, prišli sme s novými nápadmi a krokmi potrebnými na ich uskutočnenie. Mentori mali množstvo výborných rád a užitočný nadhľad nezainteresovaného poslucháča,“ hovorí Dušan Matuška, líder projektu Octago zameraného na výstavbu architektonicky nenáročných outdoorových fitnes parkov.

Vďaka finančnej podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne získajú absolventi Akadémie okrem iného aj grant na marketingovú kampaň, profesionálny vývoj testovacieho webu a konzultácie s expertmi v danom obore. Podľa Juraja Kováča môžu byť práve tieto formy moderného vzdelávania kritickým momentom, ktorý novému podnikateľovi pomôže zistiť, či je jeho nápad životaschopný, ako sa dá zlepšiť, ako je možné otestovať jeho realizovateľnosť a schopnosti projektového tímu. „Aj preto je súčasťou programu Impact Academy aj napojenie na komunitu rozbiehačov a mentorov, účasť na biznis seminároch, hodnotiace cvičenia a prístup k e-learningovým materiálom,“ dodáva Kováč.

Impact Academy je realizovaná v rámci Social Impact Award, ktorá je najrozsiahlejším európskym programom vzdelávania študentov v oblasti spoločensky prospešného podnikania a existuje vďaka finančnej podpore Nadácie ERSTE. Social Impact Award je medzinárodná súťaž pre mladých ľudí, ktorí majú nápad ako udržateľnou a inovatívnou cestou riešiť spoločenské problémy vo svojom okolí. Projekt organizuje Rozbehni sa! za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne.

www.rozbehnisa.sk, 07.04.2015


< Späť