itretisektor | TS: Nadácia Pontis rozdala ocenenie Via Bona Slovakia za projekty a prístupy firiem, ktoré na Slovensku inšpirujú

TS: Nadácia Pontis rozdala ocenenie Via Bona Slovakia za projekty a prístupy firiem, ktoré na Slovensku inšpirujú

Nadácia Pontis rozdala ocenenie Via Bona Slovakia za rok 2014 firmám, ktoré dokazujú, že biznis na Slovensku sa dá robiť aj inak. Víťazmi hlavných cien sa stali spoločnosť ALFA BIO a Accenture. Slávnostný galavečer v bratislavskej Refinery Gallery otvoril slovenský prezident Andrej Kiska.

Nadácia dnes večer udelila prestížne ocenenie Via Bona Slovakia v 7 kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania za uplynulý rok. Na ocenenie tento rok prijala 61 nominácií. „Ide o projekty a prístupy firiem, ktoré sú niečím výnimočné, pomáhajú okolitej komunite, zamestnancom, berú ohľad na životné prostredie alebo bojujú proti korupcii a riešia spoločensky náročné témy na Slovensku. V nadácii veríme, že príbehy víťazov môžu inšpirovať aj ostatné firmy,“ hovorí Lenka Surotchak, riaditeľka Nadácie Pontis. Mnohé z firiem totiž idú pri svojom podnikaní nad rámec svojich povinností a snažia sa byť prínosom pre svoje okolie.

Víťazi hlavných cien

Zodpovednou strednou firmou sa stala spoločnosť ALFA BIO z Banskej Bystrice. Accenture si odnieslo cenu Via Bona Slovakia v kategórii Zodpovedná veľká firma. Rodinnú firmu ALFA BIO, ktorá je známa aj výrobou tofu, založil Ján Lunter ešte začiatkom 90. rokov po tom, čo sa v rodine objavila zákerná choroba. Z malej firmy s prevádzkou v rodinnom dome dnes vyrástla spoločnosť, ktorá pôsobí aj v Maďarsku, Poľsku a Českej republike. O svojich viac ako 100 zamestnancov sa príkladne starajú. Vo firme myslia aj ekologicky. Vybudovali si vlastnú studňu, použitú vodu recyklujú a viacnásobne využívajú. Autá vo firme jazdia výhradne na zemný plyn a firma má už vyše 10 rokov vlastnú CNG stanicu.

Firma Accenture je známa aktívnym prístupom v presadzovaní zodpovedného podnikania na Slovensku. Cez program Skills to Succeed (Skúsenosti k úspechu) rozvíjajú zručnosti ľudí, aby sa mohli uplatniť na trhu práce. S cieľom znížiť svoju ekologickú stopu častejšie využívajú počítačové technológie a hľadajú alternatívne formy cestovania. Spoločnosť má nulovú toleranciu voči korupcii. Dlhé roky voči nej bojuje aj neprijímaním štátnych zákaziek a je jednou z prvých, ktoré vstúpili do Fondu pre transparentné Slovensko na podporu watchodogových organizácií. Zamestnancov považuje za svoje najvzácnejšie aktívum a vytvára pre nich podmienky pre vyvážený pracovný a osobný život.

Uspeli aj firmy z regiónov

Nadácia odovzdala ocenenia aj v ďalších kategóriách ako Zelená firma, Skvelý zamestnávateľ, Férový hráč na trhu, Podporovateľ dobrovoľníctva a Dobrý partner komunity. Jubilejný 15. ročník ocenenia je prelomový aj v tom, že sa doteraz prihlásilo najviac malých a stredných firiem, medzi nimi aj slovenské bez zahraničnej majetkovej účasti. „Medzi víťazmi je viacero projektov firiem z ekonomicky slabších regiónov Slovenska, ako sú Banská Bystrica, Trebišov či Partizánske. Aj tie dokazujú, že vedia motivovať ľudí k osobnému rastu, záujmu o svoje okolie a zodpovednému prístupu k životnému prostrediu,“ dodáva L. Surotchak.

Medzi ocenenými sú aj Cyklokuriér Švihaj Šuhaj, ktorý si odniesol cenu v kategórii Zelená firma. Firma poskytuje ekologické kuriérske služby v Bratislave a v Košiciach. Pred dvoma rokmi prišla s myšlienkou zásobovania prevádzok na bratislavskej pešej zóne, ktorá sa realizuje väčšinou dodávkami. Autá znečisťujú ovzdušie, sú hlučné, poškodzujú dlažbu a ohrozujú chodcov. Švihaj Šuhaj využívaním výhradne bicyklov v mestách znižujú emisie CO2 na nulu a na pešej zóne zásobuje okolité kaviarne.

Ten Senses, ktorá získala ocenenie v kategórii Férový hráč na trhu, zasa pomáha zlepšovať podmienky miestnym farmárom v Keni. V kenskom Nairobi vlastní a spravuje továreň na spracovanie makadamových a kešu orechov. Reaguje tak na nespravodlivé podmienky kenských farmárov, ktorí boli zneužívaní pre neznalosť trhu a svoje produkty predávali za nízke ceny. Ten Senses v kenskej továrni zamestnáva 300 žien z neďalekého slumu, čím majú prvýkrát v živote šancu na slušnú a bezpečnú prácu.

Čestné uznanie Via Bona Slovakia v kategórii Podporovateľ dobrovoľníctva získali aj advokáti z bnt attorneys-at-law. Pomáhali v prípade porušenia zmluvy zo strany dodávateľa, ktorý nedokončil stavbu detského ihriska pre občianske združenie Ulita venujúce sa deťom z marginalizovaných skupín v Petržalke. Hoci so stavbou začal, aj napriek prevzatej zálohe ihrisko nedokončil. Firma postupne prestala so združením komunikovať. Vďaka riešeniu podobných prípadov v minulosti sa združeniu v spolupráci s bnt podarilo súdny spor vyhrať.

Nadácia udelila ocenenia počas galavečera pod názvom Stretnutie s tichom, ktorý predstavil netradičné spojenie svetla, hudby, tanca a ticha. Jeho súčasťou boli aj nepočujúci herci z Divadla Tiché iskry. Galavečer režírovala Viera Dubačová a dramaturgicky na ňom spolupracovali Jozef Lupták a Ján Šicko.


www.nadaciapontis.sk, 27.03.2015

Súbory:

< Späť