itretisektor | TS: 82 škôl z celého Slovenska sa hrdí titulom Zelená škola

TS: 82 škôl z celého Slovenska sa hrdí titulom Zelená škola

Medzinárodný titul Zelená škola dostalo 82 škôl z celého Slovenska. Slávnostného odovzdávania sa zúčastnilo viac ako 400 hostí. Školy dostali titul za zmenu svojej školy a spoluprácu so žiakmi v programe Zelená škola.

Vlajku a certifikát programu Zelená škola získavajú aktívne školy, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 57 krajinách sveta.

„Sme hrdí na to, že naše školy každý rok ukazujú, že zmena je možná a dávajú svojim žiakom viac možností učiť sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju.“ hovorí manažérka programu Zelená škola Miroslava Piláriková.

Školy zapojené do programu robia mnohé netradičné a zaujímavé aktivity. Cirkevná základná škola v Šuranoch zaviedla nový predmet, ekomatematiku, na ktorej počítajú environmentálne príklady. Na Základnej škole Kudlovská v Humennom sa podarilo celej škole znížiť množstvo komunálneho odpadu o 50%. Zvládli to vďaka minimalizácii, separovaniu a vzdelávaniu. Keď žiakov tieto aktivity bavia, zobudia pani učiteľku hoci aj o polnoci, aby niečo naplánovali, ako to robia žiaci na Základnej škole v Nitrianskom Pravne.

Slávnostné odovzdávanie titulov sa uskutočnilo v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Jeho súčasťou boli exkurzie na inšpiratívne bratislavské školy zapojené do programu a workshopy na témy učiaca školská záhrada či rozvíjanie spolupráce medzi žiakmi. Súčasťou podujatia bolo aj vyhlásenie víťazov ceny za environmentálnu výchovu Živel.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 284 škôl. Program Zelená škola prebieha pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Partnermi programu sú spoločnosť Naturpack a Nadácia SPP.

Ďalšie informácie nájdete na www.zelenaskola.sk. Zoznam ocenených škôl nájdete TU.

Viac informácií: Miroslava Piláriková (manažérka programu), tel.: 0917 909 864, e-mail: pilarikova@zivica.sk

Fotografie z akcie: http://www.zelenaskola.sk/rado/certifikacia2014.rar 


www.zelenaskola.sk, 13.10.2014


< Späť