itretisektor | TS: Kresťania pozývajú do angažovanosti v politike. Ponúkajú vzdelávací víkend

TS: Kresťania pozývajú do angažovanosti v politike. Ponúkajú vzdelávací víkend

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže pripravuje posledný víkendový seminár Kresťan v politike pre východné Slovensko. Doteraz prešlo trojdňovým vzdelávacím kurzom v Trnave a v Dolnom Kubíne približne 40 ľudí. Tretí víkend sa uskutoční v Lipanoch od 21. do 23. marca. Prihlásiť sa môže nielen mládež, ale aj staršia generácia.

Organizátori kampane Kresťan v politike ponúkajú víkendový seminár, ako pokračovanie dvojhodinových motivačných stretnutí, ktoré pripravili v ôsmych mestách Slovenska. Ich cieľom je ukázať ľuďom priestor, kde môžu využiť svoje talenty a nájsť povolanie do oblasti politiky. „Chceme pomôcť kresťanom zadefinovať si osobné poslanie v konkrétnej oblasti spoločnosti a politiky. Zároveň ich priviesť k pochopeniu základných biblických princípov o vládnutí a spravovaní krajiny, až po konkrétne praktické výstupy, ako sa môže každý účastník angažovať vo svojej obci, meste či regióne,“ vysvetlil koordinátor projektu Eduard Filo.

K praktickým krokom, ktoré sú účastníkom ponúknuté, patrí kandidatúra do komunálnych volieb, účasť v podpornom tíme alebo partnerstvo v projekte Kresťan v politike. Do neho sa môžu zapojiť prostredníctvom písania blogov, prekladania odborných článkov a propagácie. „Ak človek nevníma, že má vstupovať do politiky priamo ako osobnosť, alebo si chce najprv vyskúšať, o čom politika skutočne je, môže sa stať súčasťou podporného tímu poslanca. Tento tím tvoria ľudia, ktorí pre konkrétneho poslanca zabezpečujú kompletný servis, od marketingu cez prípravu materiálov, zákonov,“ dodáva Filo.

Hlavnými hosťami trojdňového seminára budú holandský misionár Ad de Bruin, poslanec NR SR Richard Vašečka a europoslankyňa Anna Záborská. Za oblasť médií prijal pozvanie riaditeľ televízie Lux Ján Buc a o angažovanosti v komunálnej politike bude hovoriť poslanec mestského zastupiteľstva v Ružomberku Ivan Rončák.

„Vládnutie je v biblickom zmysle o službe a nie o manipulácii a hromadení moci. Ide o povzbudzovanie ľudí, ktorým politici slúžia, tak, že dokážu rásť v prijímaní zodpovednosti za svoje životy a stanú sa silnejším národom,“ vysvetlil misionár žijúci na Slovensku 10 rokov. Podľa slov Eduarda Fila pre nerozhodných môže byť motiváciou príklad poslanca Vašečku. „Rišo je človek, ktorý vychádza z mládežníckych spoločenstiev a jeho svedectvo nám potvrdzuje, že aj bežný kresťan, ktorý vnímal povolanie od Boha do politiky, môže byť raz v parlamente a rozhodovať o budúcnosti krajiny,“ povedal Filo.

Mnohí účastníci si semináre pochvaľujú a uvedomujú si potrebu politickej angažovanosti. „My kresťania často oddeľujeme vieru od ostatného života, akoby sme ju dávali do popredia. Musíme zlúčiť jedno s druhým a morálne zásady kresťanstva aplikovať do všetkých oblastí. Asi je to tou komunistickou výchovou, ľudia sú naučení, že kostol je tu a ostatné je tam,“ povedal účastník seminára. Podľa slov ďalšieho účastníka Vladimíra Sedláka však existuje nádej aj pre slovenskú politiku. „Keď som počúval slová Ada de Bruina, videl som v jeho tvári nádej. Ja som sa na politiku pozeral cez okuliare spravodlivosti. Vždy ma škrelo, keď som videl tie nespravodlivosti, krádeže a zlo, ale nemal som nádej. Jeho slová boli pre mňa veľkým povzbudením.“ Záujemcovia o seminár nájdu viac informácií na stránke www.krestanvpolitike.sk.

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže sa už viac ako dvadsať rokov venuje systematickej a pravidelnej práci s mládežou. Zameriava sa na duchovný rast a neformálne vzdelávanie svojich členov prostredníctvom animátorských škôl. K aktuálnym projektom združenia patrí kampaň Adoptuj si politika, evanjelizačný projekt Godzone či nový projekt sieťovania Lifenet.

Kontaktná osoba za projekt:
Monika Marušicová, marusicova.monika@gmail.com


www.zksm.sk,  18.03.2014 


< Späť