itretisektor | TS: Diskusia k volebným zákonom priniesla návrh, aby aj MVO mali zastúpenie v stálej štátnej volebnej komisii

TS: Diskusia k volebným zákonom priniesla návrh, aby aj MVO mali zastúpenie v stálej štátnej volebnej komisii

Diskusia o volebných zákonoch je v plnom prúde a navrhuje viacero zmien.

OĽaNO presadzuje zvýšiť váhu preferenčných hlasov a súčasne navrhuje zrušiť ich obmedzenie. Minister vnútra Róbert Kaliňák tvrdí, že na posun by kandidátovi mohli stačiť dve percentá, OĽaNO ako kompromis navrhuje jedno percento. Strany sa k definitívnej podobe návrhu vyjadria na budúci týždeň.

Čo sa týka vzniku stálej štátnej volebnej komisie, strany sa ešte nedohodli na jej zložení. Uvažuje sa, aby v komisii mali zastúpenie aj mimovládne organizácie.

Volebné moratórium je stále otvorenou otázkou. Kaliňák presadzuje 48 hodinové moratórium, zatiaľ čo opozícia ho považuje za zbytočné. Po rokovaní s opozíciou minister vnútra súhlasí, aby zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov platil 14 dní pred konaním volieb.

Financie vynaložené na volebnú kampaň budú tiež číselne obmedzené. Politické strany budú na ňu môcť vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur rovnako ako aj kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc. Zákon zavádza tzv. transparentné účty vďaka ktorým bude môcť verejnosť odsledovať financovanie volebných kampaní .

Dôležitou zmenou má byť v prvom rade zmena počtu volebných obvodov z jedného na viac a minimálne vzdelanie pre starostov.

Kedy upravené volebné zákony nadobudnú účinnosť je stále otázne, podľa Kaliňáka by mali byť platné už pre prichádzajúce prezidentské voľby, naopak, niektoré strany navrhujú aby zmeny boli účinné až od ďalších parlamentných volieb.

Národná rada SR posunula v septembri návrhy volebných zákonov do druhého čítania. Či ich opozícia podporí je otázne.


Spracovala: Dagmara Kubíčková, 15.10.2013
Zdroj: SITA


< Späť